sobota, 8 sierpnia 2015

Ziemia do cytrusów - jaką wybrać?

Uprawa roślinek egzotycznych to jest nie tylko kwestia nabycia idealnej sadzonki oraz odnalezienia dla roślinki odpowiedniego miejsca w domu. Równie ważne jak  miejsce jest także samo podłoże, w jakim nasza roślina będzie rosła. Roślinki nabywane w punktach florystycznych czy u solidnych hodowców powinny być posadzone w glebie dla nich najbardziej odpowiedniej. Choć trzeba pamiętać, iż nawadnianie egzotycznej rośliny nieodpowiednią wodą mogłoby doprowadzić do zmiany warunków ziemi.

Dlatego warto poznać parę zasad tyczących się adekwatnych warunków, jakie musi posiadać ziemia do cytrusów. Egzotyczne rośliny mają to do siebie, iż najlepsza dla tych roślin ziemia musi posiadać odczyn kwasowy. Na rynku dostępna jest już przygotowana ziemia do cytrusów, ale nie stoi nic na przeszkodzie, żeby poznać tajniki składu oraz dobrych proporcji gleby dla naszej własnej satysfakcji. W miarę konieczności będziemy mogli osobiście szykować odpowiednią mieszankę. Kupna ziemia miewa to do siebie, iż przenigdy nie jesteśmy przekonani czy nie zawiera w swoim składzie nasion innych roślin. Może się bowiem okazać, iż w nabytej przez nas glebie będą zarodniki paproci – i w naszej doniczce, poza cytrusikiem, będzie również rosła paprotka :(

Ogromnie często na powierzchni takiej gleby pokazuje się również mech. Samodzielne zrobienie takiego typu mieszanki nie jest kłopotliwe. Główną właściwością, którą musi znamionować się ziemia do cytrusów to idealna przepuszczalność. Adekwatna ziemia winna być leciutka, odpowiednio spulchniona, nie może również wstrzymywać wody. Doniczka, w jakiej posadzimy egzotyczne rośliny winna posiadać specjalne otwory ułatwiające wypływanie nadmiernej ilości wody, ponieważ jej gromadzenie się na podstawce mogłoby wywoływać rozkład korzonków. Pomocny w tym procesie okaże się również perlit, zmieniający w dużej mierze strukturę gleby.

Dobra ziemia dla cytrusów musi posiadać odczyn 5,5-6,5. Odczyn ów będziemy mogli dostać mieszając konkretne rodzaje gleby w poprawnych proporcjach. Najlepszym rozwiązaniem będzie wymieszanie gleby gliniastej, kompostowej oraz torfu w odpowiednich proporcjach 1, 2, 2.
Do takiego typu zestawu powinno się dodać garść piachu. Niżej parę konkretnych przykładów takich mieszanek, jakie z powodzeniem sprawdzą się w hodowli roślinek egzotycznych: - czarnoziem, piasek, perlit (w proporcjach:8, 3, 2) z dorzuceniem garści torfu, - kora sosnowa, perlit, czarnoziem (proporcje: 5, 1, 1), - czarnoziem, piasek, perlit, wędkarska glina słaboklejąca (proporcje: 5, 2, 2, 1), - czarnoziem, piasek, perlit, kompostowa ziemia (5, 2, 1, 1).

Czarna ziemia wykorzystywana w tego rodzaju mieszance musi posiadać odczyn 5,5-6,5 (na ten przykład. ziemia do palm). Najlepszy piasek to ten wykorzystywany w budownictwie, szary, gruby – przed wykorzystaniem trzeba jednakże go dobrze sparzyć. Z kolei glina winna być poprawnie wysuszona oraz bardzo drobno zmielona. Kora sosnowa nie mogłaby być drobniejsza niż jeden cm – lecz możemy z powodzeniem użyć kawałeczków łupiny orzecha kokosowego. Ostatnio popularnym procesem jest dorzucanie odpowiedniej mikoryzy, która usprawnia pobór substancji z gleby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz